Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije je strokovno, nevladno in nepridobitno združenje v Republiki Sloveniji, ki združuje preko 16.000 članic in članov!
Povezujemo se v organizacijo, ki šteje 11 regijskih strokovnih društev ter strokovno delujemo v 32 strokovnih sekcijah. Z združevanjem v skupno organizacijo Zbornico – Zvezo, ki predstavlja enovito strokovno in reprezentativno telo izvajalcev zdravstvene in babiške nege v Sloveniji, si prizadevamo zagotavljati sodobno, kakovostno ter varno zdravstveno in babiško nego za vse prebivalce Republike Slovenije ter ščititi strokovne interese članic in članov.
27. novembra 1927 je bila v Ljubljani ustanovljena prva stanovska organizacija medicinskih sester, ki se je imenovala “Organizacija absolventk šole za sestre”.
V letu 1951 se je stanovsko združenje medicinskih sester preimenovalo v Društvo medicinskih sester, ki je v letu 1963 dobilo naziv Zveza društev medicinskih sester Slovenije ter se povezovalo v Zvezo društev medicinskih sester Jugoslavije. Člani in članice Zveze društev medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov Slovenije so se na podlagi 87. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS št.9/92) odločili in 15. 12. 1992 ustanovili Zbornico zdravstvene nege Slovenije.
Nalogam, ki so do takrat že bile zapisane v Statutu Zveze društev medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov Slovenije, je z ustanovitvijo Zbornice zdravstvene nege Slovenije bilo dodano še nekaj nalog, ki so značilne za zbornično organiziranost določene poklicne skupine.
Medicinske sestre, babice in zdravstveni tehniki, ki delujemo v Zbornici – Zvezi, smo vključeni v Mednarodni svet medicinskih sester (ICN), Mednarodno konfederacijo babic (ICM) in v Evropsko federacijo združenj medicinskih sester (EFN) ter tako sodelujemo v globalnih prizadevanjih za najboljšo zdravstveno oskrbo prebivalcev sveta in vplivamo na zdravstvene politike.
Zbornica – Zveza je vpeta tudi v mednarodno dogajanje in ima poleg polnopravnega članstva v ICN, EFN, ICM, EMA ter v številnih drugih strokovnih združenjih po svetu (preko strokovnih sekcij in regijskih strokovnih društev) podpisane tudi mednarodne sporazume o sodelovanju z naslednjimi nacionalnimi združenji:
Hrvaško združenje medicinskih sester
Hrvaška udruga medicinskih sestara
Zveza združenj zdravstvenih delavcev Republike Srbije
Savez udruženja zdravstvenih radnika Republike Srbije
Združenje medicinskih sester, tehnikov in babic v Republiki Makedoniji
Savez udruženja zdravstvenih radnika Republike Srbije
Zbornica medicinskih sester, babic in drugih zdravstvenih delavec Kosova
Oda e infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës
Evropska federacija združenj medicinskih sester (EFN)
ki je predhodno delovala kot Standing Committee of Nurses of the EU (PCN), je bila ustanovljena v letu 1971 kot predstavnik medicinskih sester in njihovih interesov v institucijah EU, predvsem na področju izobraževanja in prostega pretoka strokovnjakov opredeljenih v direktivah EU. Predstavlja neodvisen glas več kot milijona medicinskih sester na evropskem prostoru.
Obišči spletno stran
Mednarodni svet medicinskih sester (ICN)
je federacija 129 nacionalnih združenj medicinskih sester, ki predstavlja milijone medicinskih sester celega sveta. Ustanovljen leta 1899 je prvo in največje svetovno združenje zdravstvenih delavcev. Vodijo ga medicinske sestre za medicinske sestre in je mednarodni glas zdravstvene nege. ICN s svojim delovanjem zagotavlja kakovostno zdravstveno nego za vse ter trdne globalne zdravstvene politike, promocijo strokovnega napredka medicinskih sester, spoštovanje poklica medicinske sestre, poklicnih kompetenc in ustreznega delovnega okolja.
Obišči spletno stran
Mednarodna konfederacija babic (ICM)
združuje več kot 90 nacionalnih združenj babic. S svojim delovanjem podpira in svetuje združenjem babic širom po svetu. ICM je nevladna organizacija in tesno sodeluje z WHO, UNFPA, UNICEF-om in ostalimi mednarodnimi organizacijami v doseganju skupnih ciljev v skrbi za matere in otroke.
Obišči spletno stran
Evropska babiška zveza (EMA)
je neprofitna, nevladna organizacija babic, predstavnic nacionalnih strokovnih združenj članic Evropske unije, članic Council of Europe, članic evropskega ekonomskega področja in držav na poti k članstvu EU.
Obišči spletno stran
Cenik Zbornice – Zveze za izvajanje storitev je bil sprejet na 19. redni seji Upravnega odbora Zbornice – Zveze z dne 13. 12. 2017 in velja od 1. 1. 2018 dalje. Cenik storitev za izvajanje javnih pooblastil velja od 1. 6. 2016 dalje.
Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali izborom opcije »Strinjam se« se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo “Ne strinjam se”.