Register in licence Podelitev in podaljšanje licence V katerem pravnem aktu je urejen postopek podelitve in podaljšanja licence izvajalcev zdravstvene ali babiške nege? Postopek podelitve in podaljšanja licence izvajalcev v dejavnosti zdravstvene
Podelitev in podaljšanje licence
Postopek podelitve in podaljšanja licence izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege ter licenčno vrednotenje strokovnih izpopolnjevanj in izobraževanj v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege ureja Pravilnik o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstven ali babiške nege (Uradni list RS, št. 152/20 in 195/21 v nadaljnjem besedilu: Pravilnik).
V register so vpisani in morajo imeti veljavno licenco izvajalci zdravstvene ali babiške nege z višjo oziroma visoko strokovno izobrazbo oziroma izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe prve stopnje, ki so določeni v Odredbi o seznamu izvajalcev zdravstvenih poklicev, ki morajo biti vpisani v register in imeti veljavno licenco (Uradni list RS, št. 16/13 in 190/21) in v 2. členu Pravilnika:
Izvajalec, ki mora biti vpisan v register in imeti veljavno licenco za strokovno področje iz 11. člena tega pravilnika, je medicinska sestra/medicinski tehnik, zdravstvena tehnica/zdravstveni tehnik in tehnica zdravstvene nege/tehnik zdravstvene nege iz prvega in drugega odstavka 38. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 64/17; v nadaljnjem besedilu: ZZDej-K).
(18. in 19. člen Pravilnika)
Izvajalcu se licenca podaljša za licenčno obdobje (sedem let) na podlagi dokazil o strokovni usposobljenosti za nadaljnje delo v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege. Za podaljšanje licence izvajalec v preteklem licenčnem obdobju zbere najmanj 70 licenčnih točk in ima opravljene vse obvezne vsebine stalnega izpopolnjevanja.
Obvezne vsebine stalnega izpopolnjevanja v enem licenčnem obdobju se nanašajo na:
Zakonodaja s področja zdravstva in poklicna etika sta v Pravilniku združeni v eno obvezno vsebino.
(33. člen Pravilnika)
Izvajalcu, ki je zbral zadostno število licenčnih točk in ima opravljene vse obvezne vsebine Zbornica – Zveza po uradni dolžnosti v 30 dneh pred potekom veljavnosti licence izda odločbo o podaljšanju licence. Izvajalcu tako ni treba vložiti vloge za podaljšanje licence.
(34. in 36. člen Pravilnika)
V primeru, da izvajalec nima zbranih vseh licenčnih točk oziroma nima opravljenih vseh obveznih vsebin Zbornica – Zveza:
Če izvajalec v okviru podaljšanja licenčnega obdobja ne izpolni svoje obveznosti strokovnega izpopolnjevanja oziroma ne pristopi ali uspešno ne opravi preizkusa strokovne usposobljenosti, mu licenca preneha veljati in se opravi izbris iz registra. Po pravnomočnosti odločbe o izbrisu iz registra izvajalec ne sme opravljati dejavnosti zdravstvene ali babiške nege (16. člen Pravilnika).
(tretji odstavek 34. in 35. člen Pravilnika)
Izvajalcu, ki je v posameznem licenčnem obdobju sicer zbral najmanj 70 licenčnih točk in ima opravljene vse obvezne vsebine stalnega izpopolnjevanja, v iztekajočem licenčnem obdobju pa ni delal v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege vsaj tri leta, Zbornica – Zveza naloži:
Za stalno strokovno izpopolnjevanje se šteje:
Dostop do stanja licenčnih točk lahko pridete preko posebne aplikacije na naši spletni strani in sicer Stanje licenčnih točk – https://register-clani.zbornica-zveza.si/izvajalci/ .
Register in licence Podelitev in podaljšanje licence V katerem pravnem aktu je urejen postopek podelitve in podaljšanja licence izvajalcev zdravstvene ali babiške nege? Postopek podelitve in podaljšanja licence izvajalcev v dejavnosti zdravstvene
Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali izborom opcije »Strinjam se« se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo “Ne strinjam se”.