Patronažne medicinske sestre pogosto edina vez med pacientom in zdravstvenim sistemom
Ljubljana, 4. april 2025 – Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, ki deluje pri Zbornici – Zvezi, je obeležila 50-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti v sekciji izpostavljajo, da so patronažne medicinske sestre pogosto edina vez med pacientom in zdravstvenim sistemom, kar se je še posebej pokazalo v času covida-19. Opozarjajo tudi na porast nasilja nad patronažnimi medicinskimi sestrami, ki so edina služba zdravstvenega sistema, katere delovno okolje je na bolnikovem domu. In v to okolje vstopajo same, brez spremstva kot drugi sorodni poklici, v katerih izvajalci delujejo v parih.
»Ob pomembnem jubileju naše sekcije praznujemo predanost, strokovnost in srčnost vseh izvajalcev, ki so s svojim delom skrbeli in še skrbijo za zdravje in dobrobit ljudi v njihovem domačem okolju. Vseh petdeset let delovanja sekcije so si naše strokovne kolegice in v zadnjih letih tudi kolegi prizadevali za poenotenje organizacije patronažne službe, za napredek stroke, izboljšanje pogojev dela, strokovno rast in prepoznavnost našega poklica,« je povedala Staša Rojten, predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti pri Zbornici – Zvezi, ki je bila ustanovljena 17. marca 1975.
Delo patronažne medicinske sestre ni le poklic, je poslanstvo, izpostavlja Staša Rojten. »Pogosto smo edini vezni člen med pacientom in njegovim zdravnikom oziroma zdravstvenim sistemom. To se je še posebej pokazalo v času covida-19, ko smo bile patronažne medicinske sestre edine, ki v tistem času nismo zaprle vrat, ampak smo vsak dan vstopale v domove ljudi, bile mnogim edino upanje in vez s svetom, ki se je kar naenkrat ustavil in zaprl.« Ko vstopajo v družino, v domače, najbolj intimno okolje ljudi, patronažne medicinske sestre hitro postanejo del njihovega življenja. Včasih so morda edina oseba, ki jo pacienti v mesecu dni vidijo in z njo govorijo. »Empatija je tista, ki nam pomaga zaznavati stiske posameznikov, družin in skupnosti. Vendar ob tem ne smemo izgoreti,« opozarja predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti.
Visoka raven strokovnosti in iznajdljivosti je temelj obravnave patronažnih medicinskih sester, ko se posvečajo ljudem z najrazličnejšimi obolenji, stanji, vključno z njihovimi psihosocialnimi, ekonomskimi in drugimi stiskami, med katerimi je tudi osamljenost, ki jo pred desetletji v tolikšni meri nismo poznali. Področje delovanja patronažnih medicinskih sester je zelo celostno, saj se pri obravnavi pacientov srečujejo z različnimi vrstami bolezenskih in drugih stanj, ne le z ozkim specialnim področjem.
Slovesnost ob 50-letnici Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, ki predstavlja steber patronažne dejavnosti pri nas, je potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.
Več o Zbornici – Zvezi
Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) je strokovno, nevladno in nepridobitno združenje v Republiki Sloveniji, ki združuje 17.000 članic in članov – medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov. Povezujejo se v organizacijo, ki šteje 11 regijskih strokovnih društev ter strokovno deluje v 32 strokovnih sekcijah.
Zbornica – Zveza je enovito strokovno in reprezentativno telo izvajalcev zdravstvene in babiške nege v Sloveniji, ki si prizadeva zagotavljati sodobno, kakovostno ter varno zdravstveno in babiško nego za vse prebivalce Republike Slovenije ter ščititi strokovne interese članic in članov.
Dodatne informacije
Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije
Ob železnici 30a
1000 Ljubljana
Tel: 01/544 5480
E-naslov: tajnistvo@zbornica-zveza.si










