Loading...

Priznanje za življenjsko delo Angele Boškin za leto 2025 je prejela dr. Danica Železnik

Če kdo, je prav prof. dr. Danica Železnik ob nedavnem praznovanju 100. obletnice izobraževanja medicinskih sester na Slovenskem prava oseba za priznanje za življenjsko delo Angele Boškin.
Njen strokovni prispevek je prepoznaven na vseh področjih zdravstvene nege, tako pri razvoju stroke zdravstvene in babiške nege, izobraževanju, raziskovanju, publiciranju kot pri razvoju in ugledu strokovne organizacije same.


Njeno formalno izobraževanje se je začelo na:

  • Višji šoli za zdravstvene delavce Univerze v Ljubljani, kjer si je pridobila naslov »višja medicinska sestra«,
  • sledilo je izobraževanje na Pedagoški fakulteti in na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in pridobitvijo naslova prof. zdr. vzgoje,
  • specializacijo iz gerontološke zdravstvene nege in rehabilitacije si je pridobila na Lovisenberg Diaconal University College v Oslu na Norveškem,
  • znanstveni magisterij s področja edukacije in managementa v zdravstvu si je pridobila na Univerzi v Mariboru, FOV in
  • doktorat znanosti s področja zdravstvenih ved na Medicinski fakulteti na Univerzi v Ouluju na Finskem.

V zdravstveni negi je profesionalno pot začela v kliničnem okolju kot višja medicinska sestra v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor in 15 let delala na kirurškem področju, na oddelku ortopedije, 7 let je bila glavna medicinska sestra na dislociranem pljučnem oddelku na Slivniškem Pohorju. Sledilo je delovno mesto pomočnice glavne medicinske sestre UKC Maribor za področje izobraževanja. Povabilo takratnega dekana Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Mariboru je bilo odločilno, da je 22 let dela v kliničnem okolju zamenjala za akademsko področje in kot prodekanica za izobraževanje delovala 12 let. Njena izobrazba in bogate klinične izkušnje, pa tudi raznolike kompetence, so bile zaslužne, da je pomagala Koroškemu visokošolskemu središču in Mestni občini Slovenj Gradec ustanoviti Fakulteto za zdravstvene in socialne vede v Slovenj Gradcu, ki je edina fakulteta v Sloveniji, ki združuje obe področji. Sprejela je tudi delovno mesto dekanice te fakultete, ki jo vodi že 16 let.


Za svoje delo je prof. dr. Danica Železnik prejela številne nagrade in priznanja:

  • srebrno plaketo Univerze v Mariboru za prispevek na znanstveno raziskovalnem področju;
  • zlati znak Zbornice – Zveze za izjemno uspešno strokovno in raziskovalno delo;
  • srebrni znak Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor za izjemna prizadevanja in aktivnosti na vzgojno-izobraževalnem področju in razvoju stroke zdravstvene nege;
  • srebrno plaketa Rdečega križa Maribor za prizadevno in humano 20-letno delo z otroki in vzgojitelji;
  • zahvalo vojaškega zdravstva za vodenje skupine za pripravo, oblikovanje, izdajo in promocijo Poklicnih aktivnosti in kompetenc zdravstvene oskrbe v Slovenski vojski;
  • zlato plaketa za ustanovitev, razvoj in delovanje Fakultete za zdravstvene in socialne vede Slovenj Gradec in
  • številne druge nagrade in priznanja.

Za zmeraj jo je zaznamovalo neposredno delo s pacienti v kliničnem okolju. Dotaknili so se je neposredno delo in odnosi s pacienti in sodelavci, kar je izjemno prispevalo k uvidu v področje poklicne etike, ki ga je vzporedno razvijala desetletja in ga prakticira še danes. Je edina medicinska sestra članica Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko.

V Zbornici – Zvezi je pustila veliko in vidno sled na več področjih. Bila je prva izvoljena koordinatorica strokovnih sekcij, izjemno velik je njen prispevek k oblikovanju številnih dokumentov, ki se nanašajo na posamezna strokovna področja poklicnih aktivnosti in kompetenc, in na prenovo nekaterih od teh; sodelovala je tudi pri promociji celotnega področja, kar je bilo v času izida dokumentov, ki so predstavljali neke vrste »revolucijo« tako v zdravstvenih kot negovalnih timih, zelo pomembno.


S stanovsko kolegico Antonijo Ivanuša je napisala obsežen učbenik Standardi aktivnosti zdravstvene nege že leta 2002 in je dolga leta služil kot eno redkih gradiv v slovenskem jeziku ter bil pomemben pripomoček za kakovostno učenje zdravstvene nege številnim študentom, pa tudi izvajalcem in izvajalkam tako v kliničnih kot izobraževalnih okoljih.
Prof. dr. Danica Železnik svoja bogata znanja, temelječa na dokazih, prenaša na študente, zato se je diplomanti radi spominjajo kot srčne, prijazne, tople in profesionalne osebe, ki je znala prisluhniti slehernemu študentu in ga tako opremila za strokovno, kompetentno in etično delovanje v kliničnem okolju.
Številne univerze so jo kot gostujočo profesorico vabile v svoja okolja, kjer je predavala več generacijam študentov tako na dodiplomskih kot na podiplomskih magistrskih in doktorskih študijskih programih v Sloveniji in v tujini.

Je članica Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor, kjer je lani postala častna članica društva. V društvu je tudi predsednica Etične komisije.
Je aktivna in nepogrešljiva predavateljica obveznih vsebin za področje poklicne etike v več regijskih strokovnih društvih.

Prav tako je presojevalka izobraževalnih programov pri Nacionalni komisiji za visoko šolstvo (NAKVIS) od samega začetka ustanovitve agencije.

Prof. dr. Danica Železnik se ponaša z zavidljivim številom bibliografskih enot, ki štejejo na dan 1. maja 2025 kar 1521 enot, ki dokazujejo njeno izjemno publicistično aktivnost doma in na tujem.

Prof. dr. Danica Železnik je človek, ki zna vzpostavljati in vzdrževati pozitivne medosebne odnose, posluša druge z razumevanjem ter zna jasno in spoštljivo izraziti svoje misli in občutke. Nikoli ji ni težko pristopiti k sodelovanju, le časa ni vedno na pretek. Argumentirano zna zagovarjati svoja stališča in je vešča asertivne komunikacije, kar je v delovnih okoljih in v funkcijah, ki jih je ali jih opravlja, pomembna vrlina.

Iskrene čestitke, spoštovana profesorica dr. Danica Železnik.

Izjava o spletnih piškotkih

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali izborom opcije »Strinjam se« se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo “Ne strinjam se”.