Varnost in zdravje pri delu: spanje kot spregledani dejavnik

Organizator

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Zbornico - Zvezo

E Sonja.Robnik@gov.si
Datum & čas

14/3/2025

08:00

Lokacija

Kongresni center Brdo, Predoslje 39, 4000 Kranj - Dvorana Grandis

Poglej na zemljevidu

8.00 - 9.00

Registracija in jutranja kava dr. Sonja Robnik

9.00 - 9.20

Uvodni nagovori Lidija Šubelj, v. d. generalne direktorice Direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Prof. dr. Ivan Eržen, strokovni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Mag. Ivan Papič, predsednik upravnega odbora Slovenske kadrovske zveze Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije

ZDRAVO SPANJE
Številne študije kažejo, da je spanje eden od ključnih gradnikov našega telesnega in duševnega dobrega počutja ter socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. V prvem delu zato predstavljamo spanje kot pokazatelja našega zdravja, fiziologijo in značilnosti spanja ter spremembe v različnih življenjskih obdobjih. Zanima nas tudi, kaj se v možganih dogaja med spanjem – čeprav se odklopijo od čustvenih zaznav, so v resnici namreč zelo dejavni. Panel zaokrožujemo z zanimivimi podatki o spanju ter priporočili za zdravo spanje.

9.20 - 11.00

Spanje - Temelj zdravja Prof. dr. Leja Dolenc Grošelj

Nevrobiologija povezav med spanjem in zdravjem Prof. dr. Maja Bresjanac

panje: spregledana določnica zdravja Brigita Zupančič Tisovec, Nacionalni inštitut za varovanje zdravja

11.00 - 11.30

Odmor

MOTNJE SPANJA
Spanje omogoča procese regeneracije in rasti. Kljub temu mnogi ljudje spijo manj od priporočene dolžine ali trpijo zaradi slabše kakovosti spanja. Na panelu posvečamo pozornost približno 90-im motnjam spanja, ki lahko močno poslabšajo kakovost našega življenja in vplivajo tako na naše zdravje kot varnost pri delu. Najpogostejša motnja spanja je nespečnost, zato predstavljamo njene značilnosti in možnosti zdravljenja. Ker so motnje dihanja v spanju vedno bolj pereč javnozdravstveni problem, pozornost namenjamo tudi tej vsebini.

11.30 - 13.00

Motnje spanja - med nespečnostjo in motnjami dihanja v spanju Doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar

Nespečnost: Ali jo lahko obvladamo brez zdravil? Doc. dr. Vita Štukovnik

Motnje dihanja v spanju kot javnozdravstveni problem Kristina Ziherl

13.00 - 13.20

Odmor

KO UTRUJENOST POSTANE TVEGANJE ZA VARNOST IN ZDRAVJE PRI DELU
Pri delu ne moremo biti zbrani, učinkoviti, ustvarjalni ter sprejemati dobrih odločitev, če nismo dovolj spočiti. Študije kažejo, da neprespanost negativno vpliva tudi na varnost in zdravje pri delu – tako nas samih kot tistih, ki jim nudimo storitve. V tem delu se sprašujemo, ali zmoremo učinkovito in kakovostno delati ter živeti, če imamo do spanja in počitka brezbrižen odnos. Govorili bomo o pomenu pravice do odklopa ter o tem, kako medicina dela zaznava povezavo med pomanjkanjem spanja ter varnostjo in zdravjem pri delu. Panel zaokrožujemo s spodbujanjem zavedanja o posledicah preobremenjenosti možganov.

13.20 - 14.50

Delaj, spi, živi! (po 8 ur na dan) Prof. dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela

Vpliv izmenskega in nočnega dela na zdravje zaposlenih - kaj lahko naredimo v praksi? Dani Mirnik

Nevrološke posledice preobremenjenosti: ali so naši možgani pripravljeni a sodobne izzive? Prof. dr. Zvezdan Pirtošek

14.50 - 15.00

Zaključki Brigita Zupančič Tisovec, Nacionalni inštitut za varovanje zdravja

Mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Splošne informacije

Kotizacije ni, udeležba na dogodku je brezplačna. Kljub temu pa so prijave obvezne – neprijavljenim, žal, ne bomo mogli zagotoviti udeležbe. Prijave sprejemamo najkasneje do 1. marca oziroma do zapolnitve prostih mest po načelu zgodnejših prijav.

Prijavite se lahko na povezavi https://gov-ankete.si/spanje2025.

Izobraževanju je dodeljenih 7 licenčnih točk.

Veselimo se srečanja z vami – vabljeni!