Podkast Sekcije študentov ZNB
Stanje licenčnih točk
Iskalnik izvajalcev v ZBN
Obrazci

Obzornik zdravstvene nege: Posebna izdaja na temo Spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja v digitalni dobi

Razpis: Posebna izdaja na temo Spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja v digitalni dobi

Obzornik zdravstvene nege z veseljem objavlja razpis za prispevke za prihajajočo posebno izdajo, osredotočeno na Spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja v digitalni dobi. Ker digitalne tehnologije vse bolj prežemajo vse vidike našega življenja, se področje duševnega zdravja hitro spreminja. Razširjena uporaba digitalnih orodij, družbenih omrežij in spletnih platform je ustvarila tako nepredstavljive priložnosti kot tudi pomembne izzive za duševno zdravje, dobro počutje in splošno zdravje družbe.

Posebna izdaja želi raziskati raznolik vpliv digitalizacije na duševno zdravje, dobro počutje in zagotavljanje zdravstvene oskrbe. Od vzpona telemedicine in digitalnih terapevtskih pristopov do vpliva družbenih omrežij na duševno zdravje – tema vključuje različne discipline, kot so psihologija, psihiatrija, zdravstvena nega, javno zdravje, sociologija in informacijska tehnologija. Cilj te izdaje je poglobiti razumevanje vpliva digitalnih inovacij na storitve duševnega zdravja in dobro počutje posameznikov ter povezati vpoglede iz različnih disciplin.

K oddaji originalnih prispevkov vabimo raziskovalce, strokovnjake in praktike iz različnih področij, ki se osredotočajo na naslednje teme:

• Vloga digitalnih orodij pri izboljšanju ali oviranju duševnega zdravja in dobrega počutja
  • Digitalne intervencije na področju duševnega zdravja in njihova učinkovitost
  • Etične dileme pri digitalni obravnavi duševnega zdravja
  • Vpliv družbenih omrežij na duševno zdravje različnih starostnih skupin
  • Tele-zdravstvene storitve in njihova uporaba v duševnem zdravstvu
  • Interdisciplinarni pristopi k izboljšanju duševnega zdravja v digitalni dobi
  • Vloga zdravstvenih delavcev pri prilagajanju digitalnim orodjem za podporo duševnemu zdravju
  • Tehnološke inovacije, ki spodbujajo duševno dobro počutje v različnih populacijah

Prispevki iz področij zdravstva, tehnologije, psihologije in družboslovja so še posebej dobrodošli, s poudarkom na interdisciplinarnih raziskavah, ki obravnavajo razvijajoče se razmerje med tehnologijo in duševnim zdravjem.

Rok za oddajo prispevkov je 30. 4. 2025. Za smernice glede oddaje in več podrobnosti obiščite našo spletno stran (https://obzornik.zbornica-zveza.si/index.php/ObzorZdravNeg/about/submissions).

doc. dr. Leona Cilar Budler,
Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede, Slovenija